Výpočet procenta železa v rudě
Obdržíš vzorek rudy o hmotnosti 1,6905 g. Vzorek rozpustíš a pomocí gravimetrie potřebuješ zjistit, kolik železa se v rudě nachází. Výsledkem tvého stanovení byl oxid železitý o hmotnosti 0,7381 g. Kolik procent železa ruda obsahuje?
w(\mathrm{Fe} v rudě) =\frac{m(\mathrm{Fe})}{m(\text{ navážka })}=\frac{0,5163}{1,6905}=0,2954\rightarrow29,54\%\mathrm{Fe}
w(\mathrm{Fe} v rudě) =\frac{m(\mathrm{Fe})}{m(\text{ navážka })}=\frac{0,5163}{1,6905}=0,3154\rightarrow31,54\%\mathrm{Fe}
w(\mathrm{Fe} v rudě) =\frac{m(\mathrm{Fe})}{m(\text{ navážka })}=\frac{0,5163}{1,6905}=0,3054\rightarrow30,54\%\mathrm{Fe}
w(\mathrm{Fe} v rudě) =\frac{m(\mathrm{Fe})}{m(\text{ navážka })}=\frac{0,5163}{1,6905}=0,3254\rightarrow32,54\%\mathrm{Fe}